دکتر رضا صادقی

فلسفه علم و معرفت شناسی

دکتر رضا صادقی

فلسفه علم و معرفت شناسی

دکتر رضا صادقی

فلسفه علم تامس کوهن: درآمدی انتقادی

Thomas Kuhn's Philosophy: a Critical  Evaluation 

ناشر: سمت

زیر چاپ

این کتاب به شرح و ارزیابیِ اندیشة تامس کوهن(1922-1996)، فیزیکدان و فیلسوفِ علم آمریکایی، اختصاص دارد. او که در فلسفة علمِ معاصر و شاخه‌های مرتبطِ‌‌ با آن نقشی بی‌بدیل داشت، در آثار خود روش تاریخی را جایگزین روش تحلیلی و منطقی کرد و با رویکردی جامعه‌شناختی و کل‌گرایانه به تاریخ علم توجه کرد. با اینکه در آثار او مبانی تجربه‌گرایی و پوزیتیویسم نقد شده است، اما او در گذرِ از پوزیتیویسم به هیچ وجه قصد نداشت از عقل‌گرایی یا متافیزیک دفاع کند. بیشتر نقدهای او در راستای تضعیف عقلانیتِ علم و رئالیسم است و در آثارِ او علوم تجربی نیز گرفتار نسبیت معرفتی می‌شوند.

کتاب 

 در ده فصل تنظیم شده است که موضوع هر فصل به ترتیب عبارت است از: 

رویکردِ تاریخی، 

کل‌گرایی و اصالت جامعه،

 پارادایم، 

علم عادی، 

انقلاب‌های علمی، 

نقد کوهن بر تجربه‌گرایی و پوزیتیویسم،

 قیاس‌ناپذیری، 

موضع کوهن در بحث از رئالیسم و نسبی گرایی، 

پاسخ کوهن به اتهام نسبی‌گرایی 

و فصل آخر که به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری اختصاص دارد. 

تمامی فصلها با نگاهی انتقادی نگاشته شده است و در نقدهایی که مطرح شده بیشتر به ابهامها و ناسازگاری‌های درونیِ نظام کوهن و یا عدم کفایت دلایل برای اثبات ادعاها اشاره شده است. کوهن هیچگاه با صراحت موضع خود را مشخص نمی‌کند و و موضع نهایی خود را همیشه با زبانی مبهم مطرح می‌کند. لذا او متهم است که ایدئولوژی خود را در پوشش تاریخ علم پنهان کرده است. به دلیل ابهام و ایهامی که بر بیان کوهن سایه افکنده یافتن و ارزیابی مبانی فکری او اغلب مشکل است.کتاب فلسفه علم معاصر

 • آشنایی با فلسفه ی علم معاصر
 • انتشارات سمت، 1394
 • این کتاب  متنی آموزشی است که به معرفی مکاتب اصلی فلسفة علم در قرن بیستم می‌پردازد. از سه مکتب اثبات‌پذیری، ابطال‌پذیری و نسبی‌گرایی، بحث شده است و زمینه‌های پیدایش این سه مکتب معرفی شده است. 

  هدف اصلی این است که با توجه به  نقدهای هر یک از این مکاتب نسبت به یکدیگر  و با تکیه بر نوعی عقل گرایی معتدل که ریشه ای صدرایی دارد، از عینیت دانش تجربی دفاع شود. در این مسیر از ذات‌گرایی و اصل علیت به عنوان دو پیش‌فرض عقل‌گرایی و از ماتریالیسم و ادعای جدایی دانش از ارزش، به عنوان دو پیش‌فرض تجربه‌گرایی بحث شده است.

 • فهرست کتاب:

   

  پیشگفتار
  مقدمه
  فصل اول: مسئله روش
  فصل دوم: پوزیتیویسم
  فصل سوم: ابطال‌پذیری
  فصل چهارم: نسبی‌گرایی
  فصل پنجم: تبیین علمی
  فصل ششم: عقل‌گرایی
  فصل هفتم: ماتریالیسم
  فصل هشتم: دانش و ارزش
  نتیجه‌گیری
  منابع و مآخذ

 


 • رئالیسم و نهیلیسم

(نقدی بر مبانی معرفت شناختی ضد رئالیسم)

نویسنده: رضا صادقی

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی/1392

هدف اصلی کتاب «رئالیسم و نهیلیسم» روشن کردن ابعادی از فلسفه مدرن است که در راستای شرک اسطوره ای و در برابر نگاه توحیدی قرار دارد. در این کتاب رئالیسم در ارتباط با نهیلیسم وجود شناختی مورد بحث قرار می گیرد. نهیلیسم در متون فلسفی بیشتر به عنوان رویکردی درباره ارزشها در شاخه فلسفه حیات مورد بحث قرار گرفته و در این متون کمتر به مبانی این رویکرد و نتایج منطقی آن توجه شده است.

این کتاب در پنج فصل تنظیم شده است: فصل نخست مقدماتی است و با نگاهی تاریخی به روش شناسی مسئله رئالیسم می پردازد و از ماهیت وجودشناختی این مسئله دفاع می کند. فصل دوم به بیان مبانی معرفتی ضدرئالیسم اختصاص دارد و نشان می دهد این دیدگاه با اینکه در شک مدرن ریشه دارد، ولی نتیجه آن نوعی جزم اندیشی معرفتی است که با مبنای شکاکانه آن ناسازگار است. در فصلهای سوم و چهارم، نمونه هایی از دیدگاه های ضدرئالیستی معاصر با تفصیل معرفی شده و فصل نهایی نیز جمع بندی است که با یادآوری دلایل رئالیسم و مرور مشکلات ضدرئالیسم به نقد لوازم اخلاقی و الهاتی آن می پردازد.


  • دفاع از خرد ناب : تبیینی عقل گرایانه از توجیه پیشین

  نویسنده: لورانس بونژور   

  مترجم: رضا صادقی

  انتشارات علمی فرهنگی/1388 

  این کتاب 7 فصل و یک پیوست دارد. مسئله توجیه پیشین، در جست وجوی تجربه گرایی معتدل، کواین و تجربه گرایی افراطی، عقل گرایی معتدل، اشکالات معرفت شناختی به عقل گرایی، اشکالات متافیزیکی به عقل گرایی، توجیه استقرا و هندسه نااقلیدسی و نسبیت عنوان فصل های کتاب هستند


  •  معرفت شناسی 

  (بخش اول از کتاب فهم فلسفه)

  نویسنده:کریستوفر همیلتون

  مترجم: رضا صادقی

  انتشارات علمی و فرهنگی/1388

  «معرفت شناسی» کتابی خودآموز است که در چند  بخش تنظیم شده  است. مهمترین بخشها عبارتند از شک گرایی، عقل گرایی، مبناگرایی کلاسیک، انسجام گرایی، مبناگرایی غیرکلاسیک(معتدل)، تعریف شناخت، اعتماد گرایی و ماهیت ادراک اشاره کرد.   • بازگشت به مبنا گرایی سنتی

   نویسنده:ریچاردفومرتن، ریچارد فومرتن، لورنس بونجور، جان پالوک و الوین پلنتینگا 

   مترجم: رضا صادقی

   پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی / 1387

   کتاب حاضر مجموعه ای از مقاله های چهارتن از فیلسوفان تحلیلی معاصر را در بر می گیرد که به ویراستاری مایکل دپاول و در سه بخش تنظیم شده است:در بخش نخست، ریچارد فومرتن و لورنس بونجورهر یک جداگانه نظریة توجیه خود را تبیین کرده و از آن دفاع می کنند. در بخش دوم، جان پالوک و الیون پلنتینگا به نقد دیدگاه های فومرتن و بونجور می پردازند و در بخش پایانی، فومرتن و بونجور فرصت می یابند که نقدهای آن دو را پاسخ گویند. مترجم نیز در مقدمة خود به مقایسة رویکرد مبناگرایانة فومرتن و بونجور با تقریری از مبناگرایی که از حکمت متعالیه برداشت می شود، پرداخته است.

    

   • پلورالیسم دینی

   (بخشی از کتاب باورهای دینی)

   نویسنده: رضا صادقى

   انتشارات مؤسسه امام خمینی/1386


   • باور به خدا: درآمدی بر معرفت شناسی دینی

   نویسنده: جرج ماوردس

   مترجم: رضا صادقى

   انتشارات مؤسسه امام خمینی/1382    • حقوق بشر و آزادى از دیدگاه استاد مطهرى

    نویسنده: رضا صادقى

     مرکز پژوهش هاى اسلامى صدا و سیما/1382 

     

    رضا صادقی

    نظرات (۰)

    هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

    ارسال نظر

    ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
    شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
    <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
    تجدید کد امنیتی